جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نحوه مراقبت از آلوکازیا زبرینا

درباره آلوکازیا زبرینا

آلوکازیا زبرینا یک گیاه آپارتمانی قابل توجه است که به دلیل ساقه های راه راه منحصر به فرد و برگ های بزرگ و نوک پیکانی اش شناخته شده است. گیاهی استوایی بومی جنوب شرقی آسیا و از خانواده Araceae است. این گیاه به دلیل شاخ و برگ های فریبنده ای که دارد یک انتخاب محبوب برای افزودن حسی عجیب به فضاهای داخلی است.

از مخلوط گلدانی با زهکشی خوب یا ترکیبی از پیت ماس، پرلیت و پوست ارکیده استفاده کنید. هر دو هفته یکبار در طول فصل رشد (بهار تا اوایل پاییز) با کود مایع متعادل کوددهی کنید.

هر چند وقت یک بار باید آلوکازیا زبرینا خود را آبیاری کنم؟

این گیاه خاک همیشه مرطوب اما با زهکشی خوب را ترجیح می دهد. هنگامی که یک یا دو اینچ از خاک خشک شد، آن را به طور کامل آبیاری کنید، و اطمینان حاصل کنید که رطوبت اضافی می تواند از سوراخ های زهکشی خارج شود. از خشک شدن کامل خاک خودداری کنید، زیرا این می تواند باعث افتادگی برگ شود.

نیازهای نور آلوکازیا زبرینا

آلوکازیا زبرینا در نور روشن و غیر مستقیم رشد می کند. از تابش مستقیم نور خورشید اجتناب کنید، زیرا می تواند برگ ها را بسوزاند. پنجره‌های رو به شرق یا غرب مکان‌های ایده‌آلی برای این گیاه هستند. نحوه رشد و مراقبت از آلوکازیا زبرینا. در شرایط کم نور، گیاه ممکن است رنگ پر جنب و جوش خود را از دست بدهد.

چقدر رشد خواهد کرد؟

ارتفاع: آلوکازیا زبرینا می‌تواند در شرایط مناسب به ارتفاع 60 تا 90 سانتیمتر (2 تا 3 فوت) برسد.

عرض: این گیاه معمولاً به عرض 45 تا 60 سانتیمتر (1.5 تا 2 فوت) می‌رسد.

سرعت رشد: آلوکازیا زبرینا رشد نسبتاً سریعی دارد و در شرایط بهینه می‌تواند در طول فصل رشد (بهار و تابستان) به سرعت بزرگ شود.

دما و رطوبت

آلوکازیا زبرینا عاشق دماهای گرم است، در حالت ایده آل بین 64 درجه فارنهایت تا 77 درجه فارنهایت (18 درجه سانتیگراد تا 25 درجه سانتیگراد)

همچنین از سطوح رطوبت بالا لذت میبر. بنابراین استفاده از سینی سنگریزه یا مرطوب کننده را برای افزایش رطوبت هوا در نظر بگیرید.

عیب یابی مشکلات رایج با آلوکازیا زبرینا

  • خشکی برگ‌ها: این مشکل ممکن است به دلیل نور ناکافی یا آبیاری نامناسب باشد. اطمینان حاصل کنید که گیاه در مکانی با نور مناسب قرار دارد و آبیاری را به میزان کافی انجام دهید.
  • پوسیدگی ریشه‌ها: این مشکل ممکن است به دلیل آبیاری زیاد و خاکی که خوب زهکشی ندارد، رخ بدهد. اطمینان حاصل کنید که خاک خوب زهکشی دارد و آبیاری را کنترل کنید.
  • جلوگیری از برگ‌پوسیدگی: جلوگیری از آب‌افتادگی در پایین گلدان با استفاده از سایه‌بانهای مجاور یا سفره‌های جذب‌کننده می‌تواند به پیشگیری از برگ‌پوسیدگی کمک کند.
  • کنترل آفات: برای جلوگیری از آفاتی مانند پشه‌های سفید و مورچه‌ها، می‌توانید از روش‌های شیمیایی مانند اسپری‌های ضد آفت استفاده کنید، اما بهتر است در ابتدا از روش‌های طبیعی مانند شستشو با آب و مایع ظرف‌شویی یا استفاده از روش‌های ارگانیک مانند مخلوط‌های آب و سرکه یا آب و مایع ظرف‌شویی با مقادیر مختلف، استفاده کنید.
  • کنترل بیماری‌ها: بیماری‌هایی مانند پوسیدگی ریشه می‌توانند برای Alocasia zebrina آسیب‌های جدی ایجاد کنند. برای جلوگیری از آنها، اطمینان حاصل کنید که خاک خوب زهکشی دارد و همچنین زمینه‌های رشد را به موقع از ریشه‌های مرده پاک کنید.
  • تغذیه: به منظور حفظ رشد سالم گیاه، در فصل رشد فعال (بین بهار و پاییز) هر ماه یکبار از کود مایع گیاهان داخلی استفاده کنید. این کود‌ها به گیاهان مواد غذایی لازم را فراهم می‌کنند و رشد آنها را تقویت می‌کنند.
  • ترقیه گلدان: هنگامی که گیاه بزرگتر می‌شود و ریشه‌های آن ظاهراً گلدان را پر کرده‌اند، می‌توانید آن را به یک گلدان بزرگ‌تر منتقل کنید. اطمینان حاصل کنید که گلدان جدید دارای سوراخ‌های زهکشی کافی است و خاک مناسبی برای رشد آن فراهم شود.
  • مکانی مناسب: برای Alocasia zebrina مکانی انتخاب کنید که دارای نور مناسب باشد اما از نور مستقیم خورشید مستقیماً جلوگیری شود. همچنین از تغییرات دما و جریان هوای شدید بپرهیزید.
  • گردش هوا: برای حفظ سلامتی گیاه، اطمینان حاصل کنید که هوا به طور مداوم در اطراف گیاه گردش داشته باشد. می‌توانید از فن‌ها یا تهویه مصنوعی استفاده کنید.
  • نظم ریشه‌ها: برای جلوگیری از رشد بیش‌ازاندازه ریشه‌ها، می‌توانید گیاه را هر چند ماه یکبار از گلدان خارج کرده، ریشه‌های قدیمی و پر رشد را بریده و آن را در گلدانی با خاک تازه بندازید.
گیاهان مرتبط